چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نهادهای پژوهشی حوزه زنان از انقلاب اسلامی تاکنون
#1
نهادهای پژوهشی حوزه زنان از انقلاب اسلامی تاکنون
آنچه در ادامه می آید، معرفی مؤسسات پژوهشی فعال و شرح حال مختصری از زمینه شکل گیری، ساختار و فعالیت های آنهاست.
مؤسسات و نهادهای پژوهشی حوزه زنان پس از انقلاب سال 1357 در ایران با یک دهه تأخیر پس از جنگ 8 ساله ایران و عراق رو به گسترش و تکثیر نهاد. در دهه های 70 و 80 سازمان های مستقل و غیردولتی(NGOs) مربوط به مسائل زنان به شکل بی سابقه ای رشد کرد و فعالان و علاقه مندان کنشگری در این زمینه شروع به راه اندازی مؤسسات کوچک و متعدد کردند. همچنین در همین زمان سازمان های دولتی نیز هر یک به راه اندازی بخشی با عنوان امور زنان در سازمان ها و وزارتخانه ها اقدام کردند که خود باعث شکل گیری یک شبکه ارتباطی میان فعالان حوزه زنان در عرصه دولتی و غیردولتی شد.

 در این میان برخی از این نهادهای دولتی و سازمان های غیردولتی، غیر از فعالیت های ترویجی، توانمندسازی، آموزشی، خبری و فرهنگی، که عمده فعالیت آنها بود، به تحقیق و پژوهش نیز روی آوردند. برخی از این مؤسسات توانستند با انجام پروژه های جدی درخصوص مناسبات جنسیتی و بررسی مسائل و مشکلات روز زنان و یا پژوهش های تاریخی این حوزه، تبدیل به مؤسساتی قوی و نامدار در زمینه تحقیقات مرتبط با جنسیت و ارزیابی مسائل زنان در جامعه ایران شوند. گرچه بسیاری از نهادها و سازمان ها هم به مرور زمان یا به دلیل بی انگیزگی مسئولینشان و یا محدودیت های پیش آمده، از ادامه فعالیت بازماندند و تنها یک فرم و تصویر از آنها باقی ماند، اما آنچه در ادامه می آید، معرفی مؤسسات پژوهشی فعال و شرح حال مختصری از زمینه شکل گیری، ساختار و فعالیت های آنهاست.

آنچه در این میان قابل توجه است، وجود مرزی ظریف میان پروژه های تحقیقاتی و علمی با مقالات و یادداشت هایی است که در حوزه زنان به صورت تحلیل و تفسیر نگاشته شده و از همین رو در انتخاب نهادهای پژوهشی حوزه زنان نهایت دقت به عمل آمده تا گزارش حاضر صرفاً شامل مؤسساتی باشد که به صورت تخصصی به انجام تحقیق و پژوهش در حوزه زنان می پردازند و همچنین از زمان تأسیس تاکنون، فعالانه در این عرصه حضور داشته اند.

الف) انجمن ایرانی مطالعات زنان
در معرفی انجمن اینگونه نوشته شده است که "انجمن ایرانی مطالعات زنان با همکاری جمعی از برجسته ترین اساتید مطالعات زنان در سال 1379 شکل گرفت و برخی از اهداف کلی آن عبارتست از:

1.    افزایش اطلاعات و آگاهی زنان و توانمندسازی آنان در ابعاد مختلف
2.    گسترش پژوهش و مطالعات درحوزه های مرتبط با مسائل زنان
3.    ایجاد ارتباط با مجامع مشابه درداخل ودرسطح بین المللی
4.    همکاری و ارائه خدمات مشورتی به سازمان ها و نهادهای داخلی به منظور نیل به هدف های

4.1.    انجام تحقیقات علمی وفرهنگی درسطح ملی وبین المللی با همکاری محققان
4.2.    ترغیب وتشویق پژوهشگران و تجلیل از محققان واستادان ممتاز در مطالعات زنان
4.3.    ارائه خدمات آموزش وپژوهشی
4.4.    برگزاری گردهمایی های علمی در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی
4.5.    انتشار کتب و نشریات علمی

اعضای هیئت مدیره این انجمن شامل دکتر شکوه نوابی نژاد(رئیس)/ دکتر لعیا جنیدی/ آیت الله موسوی بجنوردی/ دکتر الهه حجازی/ زهرا داور/ دکتر اکرم قدیمی هستند. انجمن ایرانی مطالعات زنان، تاکنون به غیر از کارگاه های آموزشی، همایش و نشست های علمی متعددی برگزار کرده و دارای کمیته های تخصصی در بخش های آموزش، پژوهش، انتشارات، آمار و اطلاعات، پذیرش، روابط عمومی، و گردهمایی های علمی است.

ب) انجمن جامعه شناسی(گروه مطالعات زنان)
گروه علمی- تخصصی مطالعات زنان انجمن جامعه ‏شناسی ایران فعالیت‏ خود را از سال 1381 آغاز کرده است. فعالیت‏ های این گروه بر محور گسترش ارتباطات علمی، همکاری با افراد و نهادهایی که در ایران و سایر نقاط جهان در زمینه مطالعات زنان فعالیت می ‏کنند، تولید و تبادل اندیشه و تقویت دوستی و هماهنگی میان اعضای انجمن متمرکز است.

چنانچه در سایت این گروه عنوان شده است، مهم ‌ترین فعالیت ‏های گروه به شرح زیر است:‏
برگزاری سخنرانی ‏ها‏، همایش‏ ها با تأکید بر مسایل خاص زنان مانند بررسی خشونت علیه زنان، زن و ادبیات،‏ زن و شهر و...)، گردهمایی ‏هایی در رابطه با محورهای نگران کننده پکن مانند نقد گزارش دولتی و تحلیل وضعیت زنان در ایران، برگزاری نشست ‏هایی درباره رشته مطالعات زنان در دانشگاه‏ ها با شرکت صاحبنظران و استادان و دانشجویان این رشته، جلسات نقد و بررسی ادبیات و آثار مربوط به زنان، برگزاری کارگاه ‏های ویرایش و روش تحقیق و بررسی پژوهش ‏های مربوط به زنان با هدف آشناسازی اعضا با روش ‏ها و نظریه ‏های جدید در حوزه زنان و آشنایی آنان با روش نگارش و تدوین پژوهش ‏ها، برگزاری میزگردهایی با سازمان ‏های غیردولتی فعال در حوزه زنان جهت ارائه دستاوردهای آنان، ترجمه مقالات نظری در حوزه مطالعات زنان، انتشار سخنرانی ‏ها و مباحث ارائه شده در کارگاه ‏ها و ضبط جلسات مختلف و ارائه آن به افراد علاقمند.

همچنین اهداف و چشم‏ انداز گروه مطالعات زنان، بر ضرورت شناخت موقعیت و نقش زنان در جامعه و مطالعات جامعه ‏شناختی برای زنان تأکید دارد. اهداف گروه گذشته از اهداف گروه ‏های تخصصی انجمن جامعه‏ شناسی ایران، تأکید بر مسائل خاص زنان است که تاکنون کمتر مدنظر جامعه‏ شناسی بوده است. گروه می‏ کوشد با دعوت از سازمان ‏ها، گروه‏ ها و افراد فعال در حوزه زنان و معرفی دیدگاه‏ ها و فعالیت‏ های آنان زمینه همکاری بیشتر را فراهم آورد. از این رو، از همکاری و تبادل نظر با کلیه کوشندگان پژوهش مسائل زنان استقبال می‏ کند.

لازم به ذکر است مدیر این گروه دکتر شهلا اعزاری، جامعه شناس و استاد اسبق دانشگاه علامه طباطبایی است.

ج) پژوهشکده زنان دانشگاه الزهرا(س)
پژوهشکده زنان وابسته به دانشگاه الزهرا(س) در سال 1375 تاسیس شده و در سال 1377 شروع به کار کرده و رئیس آن دکتر فروغ الصباح شجاع نوری است. همچنین این پژوهشکده دارای یک فصلنامه تخصصی زنان است.
اهداف پژوهشکده تبيين وضعيت مطلوب زنان با توجه به ارزش‌ هاي اسلامي از طريق بهره‌ گيري از نتايج تحقيقات و پژوهش ‌هاي بنيادي و كاربردي، شناخت وضعيت موجود زنان در زمينه‌‌‌‌ هاي گوناگون و ارائه راهكارهاي اصولي و عملي در جهت رفع موانع و تنگناها، فراهم آوردن زمينه مناسب جهت ارتقا جايگاه زن در جامعه، بررسي مسائل زيست پزشكي خاص زنان است. همچنین برنامه های این پژوهشکده آنچنان که در سایتشان آمده است شامل:

1.    انجام پروژه ‌هاي بنيادي، كاربردي و توسعه ‌اي پيرامون مسائل زنان براساس موازين نظري و فقهي اسلام و نقد و بررسي ديدگاه‌‌ هاي غيراسلامي.
2.    بررسي وضعيت و مسائل زنان در زمينه ‌هاي مختلف و انتشار گزارش و ارائه پيشنهادات كاربردي به مراكز ذي ربط.
3.    ايجاد بانك اطلاعاتي و گردآوري مدارك، مآخذ و اسناد داخلي و خارجي براي مطالعه و تحقيق گسترده در زمينه اهداف پژوهشكده.
4.    تدوين و تأليف كتب، ترجمه متون و آثار و نشريات علمي و پژوهشي متناسب با اهداف پژوهشكده.
5.    تأسيس دوره تحصيلات تكميلي و پژوهشي مطالعات زنان و تلاش در راستاي ايجاد رشته‌ هاي تحصيلي در اين زمينه، تربيت محققان و پژوهشگران و فراهم آوردن امكانات آموزشي و پژوهشي براي علاقمندان به فعاليت در چارچوب اهداف پژوهشكده.
6.    ارتباط و همكاري با مراكز و مؤسسات تحقيقات داخلي و خارجي و صاحب ‌نظران، محققان و ترغيب آنها به انجام تحقيقات در چارچوب اهداف پژوهشكده.
7.    تلاش در جهت حمايت از صاحب نظران و محققان و هدايت رساله‌ها و پايان ‌نامه‌ ها و تحقيقات در جهت نيازها و اولويت‌ هاي تحقيقاتي زنان.
8.    برگزاري كنگره‌ ها، سمينارها، و كارگاه هاي آموزشي در سطوح ملي و بين ‌‌المللي در زمينه مسائل زنان.
9.    همكاري با مراكز اجرايي و سياست‌ گذاري كشور به منظور اجراي طرح‌ هاي مورد نياز اين مراكز و هماهنگي در جهت تعيين اولويت‌ هاي پژوهشي پژوهشكده.

د) پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی(گروه بررسی مسائل زنان)
گروه بررسی مسائل زنان پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، فعالیت ‌های پژوهشی خود را از سال 1364 آغاز نمود. این گروه در سال 1372، نظر به ویژگی‌ های خاص در اهداف و فعالیت ‌ها، با تصویب وزارت فرهنگ و آموزش عالی به رسمیت درآمد و به صورت گروهی مستقل در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی فعالیت خود را دنبال نمود.

اهداف گروه بررسی مسائل زنان شامل 2 بخش اهداف اصلی و فرعی است:
اهداف اصلی:
1.    آسیب‌ شناسی و ارائه راه ‌حل برای مسائل زنان به وسیله مدلی جامع و هماهنگ با جهت تکاملی اسلام.
2.    ایجاد هماهنگی و انسجام طرح‌ های تحقیقاتی در زمینه‌ های مختلف مسائل زنان، از طریق طراحی شبکه ارتباطی زنان پژوهشگر
اهداف فرعی:
1.    دستیابی به شاخصه ‌های ارزیابی و تصمیم‌ گیری در حل معضلات زنان در سطح توسعه.
2.    دستیابی به معادلات کاربردی در تنظیم نظام مطلوب، شناخت وضع موجود و برنامه‌ زمان‌ بندی‌شده.
3.    پژوهش در موضوعات اساسی زنان به شکل سازمانی.
4.    ارائه برنامه عینی برای فعالیت‌ های اجتماعی زنان متناسب با برنامه ‌ریزی کشور.
5.    شناسایی نیازمندی ‌های زنان در جریان توسعه نظام اسلامی.
همچنین اعضای هیئت علمی آن شامل خانم ها دکتر ثریا مکنون و دکتر بهاره نصیری می شود.

ه) دفتر مطالعات و تحقیقات زنان
دفتر مطالعات و تحقیقات زنان، مؤسسه ای فرهنگی، پژوهشی، آموزشی و غیرانتفاعی است که مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران، آن را تأسیس کرده است. این دفتر بدون هیچ گرایش سیاسی و حزبی خاص، به دنبال تبیین دیدگاه نظام مند دین درباره زن و خانواده، با اصل قرار دادن مجموعه نگری و هماهنگی و پرهیز از نگاه تک بعدی و جزئی است و بر کارآمدی دین در موضوع برنامه ریزی اجتماعی و توجه هم زمان به سه جنبه اخلاقی، اعتقادی و رفتاری در ترسیم الگوی متعالی از زن و دستیابی به وضعیت فعال و غیرمنفعل تأکید دارد.

عمده فعالیت های این دفتر برای ارتقای آگاهی و تحلیل ها در حوزه مطالعات دینی و خانواده صورت می گیرد و تاکنون نشست ها و همایش های علمی مختلفی را برگزار کرده است و مجله حورا نیز از زیرمجموعه های آن محسوب می شود. همچنین دفتر مطالعات اهداف خود را چنین شرح داده است:

1.    پرورش پژوهشگر و كارشناس در حوزه مطالعات اسلامى زن و خانواده‏.
2.    ارتقاى آگاهى ‏ها و تحليل ‏ها در حوزه مطالعات دينى زن و خانواده با تكيه بر اطلاع رسانى روزآمد.
3.    تعميق پژوهش ‏ها و كارشناسى ‏هاى دينى در حوزه زنان و پشتيبانى هدفمند از توسعه و گسترش آن‏.
4.    پاسخ‏ گويى به نيازهاى تئوريك و دفاع از مرزهاى اعتقادى در حوزه زن و خانواده‏.

و) مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری
در سال 1370، به پيشنهاد رياست جمهوري وقت، هاشمي رفسنجاني، تأسيس دفتر امور زنان زير نظر رئيس جمهور در شوراي عالي انقلاب فرهنگي، تصويب شد. براين اساس هاشمي رفسنجاني، اولين حكم مشاور رياست جمهوري در امور زنان را در تاريخ دهم آذر ماه 1370 به خانم شهلا حبيبي اعطا كرد و او را به عنوان رئيس دفتر امور زنان برگزيد.
اين دفتر فعاليت خود را با هدف ارتقاء و بهبود وضعيت زنان و ارتقاي توانايي هاي آنان براي شكوفايي و تحقق استعدادهاي خود در جهت تعالي و توسعه جامعه اسلامي سامان داد. در سال 1377، دفتر امور زنان  نهاد رياست جمهوري با استناد حكم رئيس جمهور وقت محمد خاتمي، به مركز امور مشاركت زنان تغيير نام يافت و خانم زهرا شجاعی به عنوان مشاور رئيس جمهور در امور زنان و رياست اين مركز انتخاب شد.
در سال 1384 و در دولت محمود احمدی نژاد نیز، این مرکز دچار تغییر نام از «مرکز امور مشارکت زنان» به «مرکز امور زنان و خانواده» شد و ریاستش در این 7 ساله بر عهده خانم ها نسرین سلطان خواه، زهره طبیب زاده نوری، زهرا سجادی و هم اکنون خانم مریم مجتهد زاده بوده و است.
این مرکز دارای بخش های مختلفی از جمله بخش پژوهش است و طرح های زیادی را تاکنون در حوزه زنان و خانواده به انجام رسانده است. که البته در ساختار جدید آن بخش پژوهش با سایر بخش ها ادغام شده است.

ز) مرکز مطالعات و پژوهش های جمعیتی آسیا و اقیانوسیه(گروه جمعيت، بهداشت و تنظيم خانواده)
گروه جمعيت، بهداشت و تنظيم خانواده با مأموريت تقويت، تشويق، ساماندهي و حمايت از تحقيقات و آموزش در حوزه مسائل جمعيتي، خانواده، سلامت شامل مرگ و مير و سلامت باروری در مركز مطالعات و پژوهش‌هاي جمعيتي آسيا و اقيانوسيه تشكيل شد. فعاليت‌ هاي اين گروه شامل پژوهش ‌هاي ميداني(كمي و كيفي)، مطالعات تطبيقي و مروري، آموزش شامل كارگاه‌ هاي آموزشي كوتاه‌ مدت و درازمدت و در نهايت جلب حمايت و مشاركت با ساير گروه‌ ها و مراكز پژوهشي ذيربط خارج از مركز و حتي در سطح منطقه است.

همچنین اهداف کلی این گروه شامل:
1.    جلب حمايت و معرفي گروه جهت تقويت مشاركت بين سازماني در انجام تحقيقات با كيفيت در سطح ملي و منطقه ‌اي.
2.    تعيين و بازنگري اولويت‌ هاي تحقيقاتي در حيطه جمعيت‌، خانواده‌، سلامت و بهداشت باروري متناسب با زمان.
3.    يافتن پاسخ مشكلات مربوط به مباحث جمعيت‌، باروري‌، خانواده و سلامت با انجام تحقيقات و مطالعات علمي و ارائه نتايج به برنامه‌ ريزان و مسؤلين جهت سياست ‌گذاري مبتني بر شواهد.
4.    تقويت مهارت ‌هاي پژوهشي در اعضاي هيئت علمي و ساير پژوهشگران جوان و علاقمند در حوزه علوم اجتماعي‌، سلامت و جمعيت.
5.    اطلاع‌ رساني نتايج پژوهش‌ ها به ساير محققين از طريق چاپ مقالات در مجلات علمي و پژوهشي در داخل و خارج از كشور و ارائه مقالات در كنفرانس‌ هاي داخلي و خارجي و تبادل تجربيات.
اولویت های پژوهشی گروه جمعیت این مرکز تاکنون حول محور موضوعاتی چون: بررسي تحولات باروري در ايران با تأكيد بر باروري ‌هاي ناخواسته/ مطالعه نشانه‌ هاي دومين انتقال جمعيتي در ايران با تأكيد بر تحولات خانواده/ افراد مجرد، روابط جنسي و سلامت باروري و ازدواج/طلاق در ايران، روند كنوني و الگوهاي آن/ بررسي و آينده‌ نگري گذار اپيدميولوژيك و مرگ‌ و مير در ايران/ بررسي وضع سلامت و رويداد مرگ در گروه‌ هاي مختلف جمعيتي و اقتصادي اجتماعي/ جوانان و سلامت، رفتارهاي پر خطر دوره جواني و سهم آن در هزينه‌ هاي سلامت/ توزيع سلامت، بيماري و مرگ ‌و مير در ايران و ارتباط متقابل آن با كيفيت زندگی بوده است.

ح) مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشگاه تهران
در سایت مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشگاه تهران درباره معرفی آن این چنین نوشته شده: امروزه بيش از هر زمان ديگر موقعيت زنان در جوامع تغيير نموده است، بسياري از موانع رسمي كه فعاليت زنان را محدود و يا غيرممكن مي ساخت، از سد راه برداشته شده است و زنان بيشتر از هر زمان ديگري در حوزه تحصيلات و مشاغل اجتماعي ديده مي شوند. نگرش مردان نيز تا حدود زيادي نسبت به زنان تغيير نموده است. برخلاف گذشته بسياري از آنها با حضور زنان در عرصه هاي عمومي عنادي ندارند. علي رغم اين تغييرات هنوز شاهد الگوهاي عميق جنسيتي هستیم كه روابط اجتماعي ميان زنان را متأثر مي سازد.
براي مثال هنوز سهم زنان در بسياري از عرصه ها از جمله تصميم گيري، تصميم سازي، قانونگذاري و اجراي قوانين ناديده انگاشته مي شود و اين حوزه ها كاملاً مردانه به حساب مي آيد. براستي جايگاه و منزلت اجتماعي زنان در حوزه خانواده و عرصه هاي عمومي چگونه تبيين مي شود؟ براي تبيين جايگاه زنان در جامعه چه صورتبندي يا پارادايم هاي نظري وجود دارد؟ چگونه روابط اجتماعي بين زنان و مردان، بر جامعه تاثير مي گذارد؟ مركز مطالعات و تحقيقات زنان دانشگاه تهران در يك فضاي علمي و به دور از جهت گيري هاي صنفي و سياسي، دانش و ابزاري را فراهم مي آورد تا به اين سؤالات پاسخ داده شود. اين مركز در سال 1380 به عنوان يك مركز علمي- پژوهشي تأسيس گرديد كه با هدف هدايت و ساماندهي و گسترش و ارتقاي مطالعات و تحقيقات در حوزه زنان و خانواده در سطح ملي و بين المللي عمل مي نمايد و از سال 1383 اجراي رشته مطالعات زنان در دوره كارشناسي ارشد را نيز بر عهده دارد.

ریاست این مرکز با دکتر فهیمه فرهمندپور است و حوزه فعالیت های مرکز شامل سه بخش پژوهشي، آموزشي و نشر توليدات علمي می شود كه از جمله مي توان به انجام طرح هاي تحقيقي در حوزه زنان و خانواده در سطوح ملي و بين المللي، برگزاري همايش ها و سمينارهاي تخصصي، كارگاه هاي آموزشي، تربيت نيروي انساني متخصص در سطح كارشناسي ارشد و انتشار فصلنامه علمي- پژوهشي اشاره نمود. این مركز از شش بخش مديريت، گروه آموزشي، كميته پژوهشي، نشريات، كميسيون همكاري هاي مشترك علمي با سازمان ها و نهادهاي داخلي و خارجي و قسمت هاي اداري- مالي تشكيل شده است. اخيراً واحد ارتباطات بين المللي نيز به آن اضافه شده است. اين بخش ها عهده دار امور آموزشي دوره كارشناسي ارشد مطالعات زنان، تعامل و ارتباط با سازمان ها و نهادهاي داخلي و خارجي، انجام طرح هاي تحقيقاتي، تعريف و اجراي دوره هاي كوتاه مدت و كارگاه هاي آموزشي و نيز برگزاري همايش ها و سمينارهاي تخصصي است. لازم به ذكر است اهداف، سیاست های و خط مشی کلی مركز در شوراي سياستگذاري آن، متشکل از رئيس دانشگاه تهران، رئيس مركز مطالعات و تحقیقات زنان، معاون پژوهشي دانشگاه تهران، معاون آموزشي و تحصيلات تكميلي دانشگاه تهران تبیین می گردد.

ط) مؤسسه تحقیقات بهبود زندگی زنان
اين مؤسسه که خود دارای یک زیرمجموعه با عنوان مرکز تحقیقات سلامت زنان فردا است، با هدف تخصصي شدن فعاليت ها، تعيين اولويت ها و انجام پژوهش هاي علمي- کاربردي و توسعه اي در حوزه سلامت زنان، در زمستان 1383 متولد شد و موافقت نامه اصولي خود را از وزارت علوم، تحقيقات و فناوري دريافت کرد.
گروه هاي علمي فعال در اين پژوهشکده در سه حوزه مطالعات شامل :مطالعات اجتماعي زنان، مطالعات سلامت زنان و مطالعات روانشناسي زنان، فعاليت هاي پژوهشي خود را به صورت بين رشته اي آغاز نموده اند. همچنین این مرکز حوزه فعالیت و وظایف خود را این گونه عنوان کرده است:

1.    تدوين سيستماتيک اولویت های پژوهشي در حوزه مسائل زنان با همكاري مراكز علمی و نهادهاي فعال در امور زنان.
2.    انجام پژوهش هاي كاربردي ، توسعه اي ، بومي ، فرهنگي و بين رشته اي در جهت سلامت و بهبود كيفيت زندگي زنان.
3.    مطالعه و برنامه ريزي با هدف تربيت، آموزش و توانمندسازي نيروي انساني در ابعاد مختلف مربوط به امور زنان.
4.    برقراري ارتباط علمي و جلب همكاري نخبگان، محققان و متخصصان امور زنان.
5.    برقراري ارتباط علمي و همكاري مشترك با دانشگاه ها و مراكز تحقيقاتي داخلي و بين المللي در زمينه هاي مرتبط با امور زنان.
6.    جلب مشاركت هاي عمومي جهت انجام پژوهش و تشويق پژوهشگران در حوزه مسائل زنان.
7.    کمک در جهت ظرفيت سازي پژوهشي - علمي سازمانها و ارگانهاي دولتي و غيردولتي.
8.    ارائه خدمات آموزشي، ترويجي، مشاوره اي و انجام فعاليت هاي علمي، پژوهشي، آموزشي و ترويجی
9.    برگزاري دوره هاي آموزشي تخصصي کوتاه مدت و ميان مدت براي دانشجويان و پـــژوهشگران رشتــه هاي علوم اجتـماعي، مطالعـات فرهنــگي، مطالعـات زنــان، مديريت، مشاوره، مددكاري اجتماعي، حقوق، روانپزشكي، روانشناسي، بهداشتي و ارتباطات.
10.    برگزاري دوره هاي آموزشي عمومي و كارگاه هاي آموزشي و مشاوره اي براي خانواده ها به ويژه گروه هاي آسيب پذير و درمعرض خطر.
11.    بـرگزاري دوره ها،کارگاه ها، همايش ها و گردهمايي هاي داخلي و بين المللي در رابطه با مسائل زنان.
12.    ايجــاد مــرکز اطـلاع رساني علمي و تخصصي پيرامون سلامت زنان و بانك هاي اطلاعاتي لازم و طبقه بندي مقالات و مدارك مربوط به زنان و اطلاع رساني به ذينفعان.
13.    انتشار کتاب و يافته هاي پژوهشي مربوط به امور زنان.
14.    انتشار نشريه تخصصي در زمينه مسائل زنان.
15.    همكاري با مراکز علمي و دستگاه هاي اجرايي و نهادهاي دولتي وغيردولتي و بين المللي در زمينه مسائل زنان.

ی) مؤسسه مطالعات و تحقیقات زنان
مؤسسه مطالعات و تحقیقات زنان، یک سازمان غیردولتی دارای مقام مشورتی خاص از شورای اقتصادی اجتماعی سازمان ملل متحد است. این مؤسسه به همت گروهی از زن پژوهان کشور به عنوان یک مؤسسه آموزشی و پژوهشی، با هدف ارتقا وضعیت زنان، فعالیت خود را از سال 1365 آغاز نموده است. در حال حاضر مدیر این مؤسسه خانم دکتر منیر آمدی قمی است.

اهداف این مؤسسه عبارتند از:
16.    شناخت دقیق موقعیت زنان در دین مبین اسلام.
17.    شناخت و تبیین مسایل زنان به منظور برنامه ریزی برای بهبود وضعیت زنان.
18.    ارتقای سطح دانش علمی و فنی پژوهشگران کشور.
19.    شناسایی اولویت های مشکلات زنان و ارائه راهکارهای علمی برای حل آن.
20.    مشارکت و تأثیرگذاری بر فرآیند ملی، منطقه ای و بین المللی برای بهبود وضعیت زنان.
21.    ارتقاء دانش و مهارت های عمومی افراد جامعه در خصوص زنان و خانواده.
که از طریق انجام فعالیت هایی نظیر: طراحی و اجرای پژوهش های بنیادی، کاربردی و توسعه ای، طراحی و اجرای دوره ها و کارگاه های آموزشی برای متخصصان و کارشناسان حوزه زنان و گروه های تأثیرگذار بر مسایل زنان و اقشار مختلف جامعه، گسترش ارتباط بین مراکز علمی، پژوهشی و فرهنگی فعال در زمینه مسایل زنان و خانواده در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی، طراحی و تولید محصولات چندرسانه ای در زمینه مسایل زنان و خانواده، برگزاری همایش ها، نمایشگاه ها، جشنواره ها و مسابقات علمی و فرهنگی، انتشار نتایج یافته های و پژوهش ها در قالب کتاب، فصلنامه و مجموعه های آموزشی، اقدام می نماید.

در قسمت پژوهشی مؤسسه که از سال 1373 با دریافت موافقت اصولی از شورای عالی گسترش دانشگاه ها، با دو گروه پژوهشی بنیادین و کاربردی به عنوان یک مرکز پژوهشی خصوصی آغاز به کار کرده است، اهم موضوعات مورد مطالعه، شامل زنان و سلامت، توانمندسازی زنان، کاهش فقر زنان، مطالعات جنسیتی، خشونت علیه زنان و.... بوده است. این مرکز با انجام فعالیت های پژوهشی چون جستجو، تحقیق، جذب مخاطب، ارتباط با مراکز مرتبط، برگزاری نشست های رایزنی، گفتگو و مذاکره، تهیه پروپوزال (پیشنهاد)های متعدد، ارسال آنها برای شرکا و مراکز مرتبط و چانه زنی، تلاش در جهت جذب پژوهش های مرتبط را داشته است. این مرکز پژوهشی توانسته است طرح های متعددی را تهیه و ارائه نماید و در حال حاضر نیز طرح های پژوهشی مختلفی را در دست اجرا دارد.

 
[تصویر:  paygah-1.gif]
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  پژوهش‌های حوزه زنان؛ پرحجم اما کم‌مایه MEARAJ 0 1,491 12-23-2013، 02:29 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  در حوزه زنان هیچ اتفاق تازه‌ای در این منشور رخ نداده است msw2013 0 1,399 12-19-2013، 04:37 AM
آخرین ارسال: msw2013
  در منشور حقوق شهروندی توجه لازم به حضور زنان در حوزه عمومی‌ نشده است msw2013 0 1,538 12-19-2013، 04:32 AM
آخرین ارسال: msw2013

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران