چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گزارش نهاد زنان ملل متحد درخصوص اقدامات صندوق امانی برای حمایت از زنان قربانی خشونت
#1
پنجاه و هشتمین اجلاس کمیسیون مقام زن؛
گزارش نهاد زنان ملل متحد درخصوص اقدامات صندوق امانی برای حمایت از زنان قربانی خشونت
بنا به گزارش نهاد زنان ملل متحد، در سال 2013، مهم‌ترین مصداق ارتکاب خشونت علیه زنان و دختران در سال 2013، عرصه مخاصمات مسلحانه بوده است.
 [تصویر:  11081_834.jpg]
نهاد زنان ملل متحد در اجلاس پنجاه و هشتم کمیسیون مقام زن، گزارشی در خصوص اقدامات صندوق امانی ملل متحددر راستای حمایت از اقداماتی که برای مقابله با خشونت علیه زنان صورت گرفته است، ارائه داد.
 
 فعالیت‌های صندوق امانی ملل متحد در حمایت از اقدام برای مقابله با خشونت علیه زنان، دارای وجوهی چندگانه است.

صندوق امانی بر طبق قطعنامه 50.166 می‌تواند در این راستای مقابله با خشونت علیه زنان اقدام کند. این صندوق از برنامه‌های ملی، منطقه‌ای، میان‌منطقه‌ای و جهانی برای مبارزه با کلیه ‌اشکال خشونت علیه زنان و دختران در تمامی ‌زمینه‌ها حمایت به‌عمل می‌آورد.

نحوه فعالیت صندوق امانی به این ترتیب است که از طریق تأمین بودجه و پشتیبانی مالی، با همکاری دولت‌ها، نهادهای جامعه مدنی، سازمان‌های بین‌المللی، بین‌الدولی و سازمان‌های بین‌المللی غیردولتی و نهادهای دیگر، زمینه اجرای برنامه‌ها را تسهیل می‌کند.

تاکنون این صندوق بالغ بر 95 میلیون دلار به 368 برنامه در 132 کشور، مساعدت مالی داشته است. از این طریق، صندوق تاکنون 78 فعالیت و اقدام حمایتی را در 71 کشور برای نخستین‌بار انجام داده است، که در مجموع این فعالیت‌ها، 56.8 میلیون دلار را به خود اختصاص می‌دهد.

1.    چارچوب فعالیت صندوق امانی ملل متحد
بنا به گزارش نهاد زنان ملل متحد، در سال 2013، مهم‌ترین مصداق ارتکاب خشونت علیه زنان و دختران در سال 2013، عرصه مخاصمات مسلحانه بوده است. همچنین نهاد زنان ملل متحد در گزارش حاضر که به اجلاس پنجاه و هشتم کمیسیون مقام زن ارائه کرده، آورده است که به‌رغم آنکه هنجارها و قواعد لازم‌الاجرایی در زمینه مقابله با خشونت علیه زنان و دختران وجود دارد، اما متأسفانه در عمل، شاهد آن هستیم که چه در سطح خصوصی و چه در سطح عمومی ‌و دولتی، و چه در زمان صلح و چه در زمان مخاصمات مسلحانه، در تمامی‌ جوامع، اشکال مختلف خشونت علیه زنان و دختران ارتکاب می‌یابد.

همچنین این گزارش می‌افزاید: بر طبق آمارهای انتشاریافته توسط سازمان جهانی بهداشت، اکنون، از هر سه زن، حداقل یک نفر، قربانی خشونت فیزیکی یا خشونت جنسی توسط همسران، شرکای جنسی (روابط خارج از چارچوب ازدواج) و یا افراد دیگر در طول زندگی خود می‌شوند.

نهاد زنان ملل متحد در گزارش خود خاطرنشان کرده است که در طول دهه اخیر، چارچوب قانونی برای مقابله با خشونت علیه زنان، توسعه پیدا کرده است. به طور نمونه می‌توان به قطعنامه 2106 شورای امنیت (مصوب 2013) و قطعنامه 2122 (مصوب 2013، اشاره کرد که به موضوع ارتکاب خشونت جنسی در مخاصمات مسلحانه اشاره دارد. همچنین کمیسیون مقام زن در اجلاس پنجاه و هفتم که در مارس 2013 برگزار شد، به موضوع مقابله با خشونت علیه زنان و پرداخت.

در این گزارش تأکید شده است که مقابله با خشونت علیه زنان و دختران، مستلزم اراده مستمر و واقعی و نیز اقدامات عملی مؤثر است و البته در این میان نباید نقش مسائل مالی و پشتوانه اقتصادی را نیز نادیده انگاشت.

نها زنان ملل متحد در گزارش خود، میزان مشارکت و سهم صندوق امانی در مقابله با خشونت را در سه حوزه اصلی مورد توجه قرار داده است که عبارتند از: مقابله با خشونت علیه زنان و دختران، ارتقای دسترسی به عدالت و حمایت از قربانیان خشونت و ارتقای قوانین و سیاست‌های موجود برای حمایت از قربانیان خشونت.

2.    ترجمان تعهد به عمل در راستای مقابله با خشونت علیه زنان و دختران
در این گزارش آمده است که صندوق امانی ملل متحد، پیشینه‌ای بالغ بر هفده ساله در زمینه تضمین برخورداری زنان و دختران از یک زندگی عاری از هر گونه خشونت دارد.

2.1.    پیشگیری از ارتکاب خشونت علیه زنان و دختران
این گزارش می‌افزاید: هنجارها و نُرم‌های اجتماعی و رویکردهای حاکم بر جوامع، می‌تواند نقش مؤثری در پیشگیری از ارتکاب خشونت علیه زنان داشته باشد و از سوی دیگر، رویکردهای غلط و نادرست می‌تواند نقش به‌سزایی در افزایش ارتکاب خشونت علیه زنان و دختران ایفا کند.

بنا به اذعان نهاد زنان ملل متحد، صندوق امانی ملل متحد، اطلاعات نسبتاً جامعی در خصوص دلایل ارتکاب خشونت علیه زنان و دختران گردآوری کرده است که بر طبق آنها می‌توان تا اندازه‌ای تأثیرات مشارکت اجتماع در تغییر رویکردهای منفی به سمت نهادینه‌شدن رویکردهای مثبت در زمینه مقابله با خشونت را استنباط کرد.

در گزارش اخیر نهاد زنان ملل متحد، آمده است که در حال حاضر، میزان ارتکاب خشونت جنسی علیه زنان در طول مخاصمات مسلحانه، از 4.3 درصد تا 22 درصد است. بر طبق برخی گزارشات و آمارهای دیگر، نیز به طور متوسط، یک نفر از هر سه نفر زن یا یک نفر از هر چهار نفر زن، قربانی خشونت جنسی در شرایط مخاصمات مسلحانه می‌شوند.

2.2.    ارتقای دسترسی به عدالت برای قربانیان خشونت علیه زنان دختران
در گزارش نهاد زنان ملل متحد، خاطرنشان شده است که در حال حاضر، زنان و دختران قربانی خشونت در جوامع مختلف، جهت دسترسی به عدالت و استیفای حق دادرسی عادلانه، با موانع و چالش‌های جدی مواجه‌اند. مقابله با بی‌کیفری مرتکبان خشونت علیه زنان و دختران و تعقیب، محاکمه و مجازات آنها خصوصاً در وضعیت مخاصمات مسلحانه، می‌تواند اقدام مؤثری جهت ارتقای دسترسی زنان و دختران قربانی خشونت به عدالت و حق دادرسی عادلانه باشد.

2.3.    توسعه اجرای قوانین و سیاست‌ها جهت مقابله با ارتکاب خشونت علیه زنان و دختران
این گزارش ادامه می‌دهد: بی‌تردید، دولت‌ها تعهد دارند تا از طریق وضع و تصویب قوانین و سیاست‌های مقتضی و نیز اجرای آنها، زمینه و بستر مناسب را برای ریشه‌کن کردن ارتکاب خشونت علیه زنان و دختران فراهم کنند.

3.    آینده پیش رو برای صندوق امانی ملل متحد در حمایت از زنان و دختران قربانی خشونت
در این گزارش خاطرنشان شده است که صندوق امانی ملل متحد با ارتقای سطح دادرسی عادلانه زنان قربانی خشونت و ایجاد بسترهای مناسب برای حمایت از زنان و دختران، می‌تواند نقش مؤثری در تغییر رویکرد و نگرش دولت‌های نسبت به این موضوع داشته باشد. در طول پنج سال اخیر، هزینه‌هایی که برای حمایت از زنان قربانی خشونت، از صندوق مطالبه شده است، به میزان دو برابر افزایش یافته است.

همچنین نهاد زنان ملل متحد خاطرنشان کرده است که با توجه به موضوع اصلی اجلاس پنجاه و هشتم کمیسیون مقام زن که بررسی دستاوردها و چالش‌های اهداف توسعه هزاره است، نقش صندوق امانی ملل متحد نیز می‌تواند در راستای ارتقای وضعیت زنان و حمایت از آنان در مقابل ارتکاب خشونت، نقش مؤثری ایفا کند.

پی‌نوشت
1.    the United Nations Entity for Gender Equality and the Empowerment of Women
2.    the United Nations Trust Fund
3.    Report of the United Nations Entity for Gender Equality and the Empowerment of Women on the activities of the United Nations Trust Fund in Support of Actions to Eliminate Violence against Women, A/HRC/26/17–E/CN.6/2014/8.
4.    World Health Organization (WHO), Department of Reproductive Health and Research, London School of Hygiene and Tropical Medicine, South African Medical Research Council, Global and regional estimates of violence against women: prevalence and health effects of intimate partner violence and non-partner sexual violence (Geneva, 2013), p. 2.
5.    E/CN.6/2013/11-E/2013/27.
6.    Report of the United Nations Entity for Gender Equality and the Empowerment of Women on the activities of the United Nations Trust Fund in Support of Actions to Eliminate Violence against Women, A/HRC/26/17–E/CN.6/2014/8, para. 8.
7.    Lori L. Heise, What works to prevent partner violence? An evidence overview (London, STRIVE Research Consortium, Department for International Development, 2011),pp. 16-24, and WHO and London School of Hygiene and Tropical Medicine, Preventing intimate partner and sexual violence against women: taking action and generating evidence (Geneva, 2010), p. 40.
8.    ILO, UNFPA, UNICEF, UN-Women and the Office of the Special Representative of the Secretary-General on Violence against Children, "Breaking the Silence on Violence againstIndigenous Girls, Adolescents and Young Women: a call to action based on an overview of existing evidence from Africa, Asia Pacific and Latin America”, (New York, 2013), pp. 52-53.
9.    the Sexual Violence in Armed Conflict dataset, available from http://www.sexualviolencedata.org/ dataset/.
10.    Jo Spangaro and others, "What is the evidence of the impact of initiatives to reduce risk and incidence of sexual violence in conflict and post-conflict zones and other humanitarian crises in lower- and middle-income countries? A systematic review” (London, EPPI-Centre, Social Science Research Unit, Institute of Education, University of London, 2013), p. 17.
11.    UN-Women, "Progress of the World’s Women: In Pursuit of Justice” (2011-2012) (New York, 2012), pp. 52-53.
12.    Report of the United Nations Entity for Gender Equality and the Empowerment of Women on the activities of the United Nations Trust Fund in Support of Actions to Eliminate Violence against Women, A/HRC/26/17–E/CN.6/2014/8, paras. 22-27.
13.    the report of the Special Rapporteur on violence against women, its causes and consequences (A/HRC/20/16).
14.    Report of the United Nations Entity for Gender Equality and the Empowerment of Women on the activities of the United Nations Trust Fund in Support of Actions to Eliminate Violence against Women, A/HRC/26/17–E/CN.6/2014/8, paras. 60-70.
 

 
[تصویر:  paygah-1.gif]
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  کامیابی‌ها و ناکامی‌های زنان در سالی که گذشت MEARAJ 0 1,677 03-11-2016، 06:56 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  از زنان سرپرست خانوار دست‌فروش چه می‌دانیم؟ اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,627 01-24-2016، 08:33 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  رنج بی پایان زنان بی سرپرست اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,634 01-19-2016، 03:23 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  مهم‌ترین مشکلات زنان سرپرست‌خانوار اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,738 01-10-2016، 01:09 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  اما و اگرهای بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,648 01-07-2016، 03:27 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  حقوقی که با سکوت زنان زیر پا له می شوند اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,531 12-21-2015، 05:46 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  تدوین بسته حمایت از زنان سرپرست‌خانوار در سال95 اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,702 12-05-2015، 03:22 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  زنان دستفروش در مترو زندگی را می‌چرخانند اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,535 11-30-2015، 07:47 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  پادزهر خشونت عليه زنان اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,650 11-26-2015، 03:33 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  تغذیه کودکان مادران زندانی مناسب نیست/ زندان‌های زنان باید مهدکودک داشته باشند اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,709 11-26-2015، 03:23 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران