چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تأکید بر توانمندسازی زنان و جلوگیری از مرگ و میر مادران در پنجاه و هشتمین اجلاس کمیسی
#1
پنجاه و هشتمین اجلاس کمیسیون مقام زن؛تأکید بر توانمندسازی زنان و جلوگیری از مرگ و میر مادران در پنجاه و هشتمین اجلاس کمیسیون مقام زننکته قابل توجه درخصوص گزارش دبیرکل این است که در این گزارش به طور ضمنی باردارشدن و باروری برای تمامی‌ دختران بالغ، خارج از چارچوب ازدواج، به رسمیت شناخته شده است. از این‌رو، بخش‌هایی از گزارش حاضر می‌تواند با عدم اقبال از سوی کشورهای اسلامی ‌مواجه شود.

دبیرکل ملل متحد در پنجاه و هشتمین اجلاس کمیسیون مقام زن که موضوع و تِم اصلی آن «دستاوردها و چالش‌های اهدف توسعه هزاره برای زنان و دختران» است، گزارشی تحت عنوان « اقدام جهت تقویت ارتباط میان برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان و دختران و جلوگیری از مرگ و میر مادران» ارائه کرد.

 در قطعنامه 56.3 کمیسیون مقام زن در مورد امحای مرگ و میر مادران از طریق توانمندسازی زنان، کمیسیون اذعان داشته است که سالانه بیش از 350 هزار زن و دختر بالغ در اثر حاملگی یا وقایع مربوط به به‌دنیا آوردن نوزاد می‌میرند. دبیرکل با استناد به هدف پنجم از اهداف توسعه هزاره، تأکید می‌کند که دولت‌ها باید تا میزان 75 درصد از میزان مرگ و میر مادران را کاهش دهند و امکان دسترسی همگان به سلامت و بهداشت باروری را فراهم کنند.

نکته قابل توجه درخصوص گزارش دبیرکل این است که در این گزارش به طور ضمنی باردارشدن و باروری برای تمامی‌ دختران بالغ، خارج از چارچوب ازدواج، به رسمیت شناخته شده است. از این‌رو، بخش‌هایی از گزارش حاضر می‌تواند با عدم اقبال از سوی کشورهای اسلامی ‌مواجه شود. از دیدگاه دولت جمهوری اسلامی ‌ایران، مهم‌ترین عامل که می‌تواند سلامت و بهداشت باروری زنان و دختران را تضمین کند، به رسمیت شناختن روابط جنسی افراد در چارچوب خانواده است. در غیر این‌صورت، رواج و نهادینه‌شدن بی‌قیدی و بی‌بند و باری جنسی، هیچ ماحصلی جز در معرض تضییع قرار گرفتن حقوق زنان و دختران نخواهد داشت.

همچنین در این گزارش، دبیرکل با استناد به قطعنامه 18.2 شورای حقوق بشر تأکید می‌کند که برخی از علل و عوامل مرگ و میر مادران، عبارتند از: فقر، سوءتغذیه، رویه‌های زیان‌بار، فقدان دسترسی به امکانات پزشکی و بهداشتی، ارتکاب خشونت، نابرابری جنسیتی و مواردی از این قبیل.

1.    وضعیت جهانی مرگ و میر مادران
بنا به گزارش سازمان جهانی بهداشت، مرگ و میر مادری و یا مرگ و میر ناشی از والدین، به مواردی از مرگ و میر زنان اطلاق می‌شود که در طول حاملگی و یا در طول 42 روز بعد از خاتمه حاملگی واقع شود.

بر طبق گزارش اهداف توسعه هزاره در ساال 2013، در طول دو دهه اخیر، میزان و مرگ مادران، در سطح جهان، بالغ بر 47 درصد کاهش یافته است. به طور نمونه در سال 1990 از هر 100 هزار نفر، 400 نفر در اثر مرگ و میر مادری، مردند. این در حالی است که در سال 2010، این میزان به 210 نفر کاهش یافته است.

بر طبق گزارشات منتشرشده توسط سازمان جهانی بهداشت، در سطح جهانی، در بازه زمانی 1990 تا 2010، در حدود 30 کشور توانسته‌اند بالغ بر 50 درصد و یا بیشتر، میزان مرگ و میر مادران را کاهش دهند و سه کشور (گینه، نپال و ویتنام) توانسته‌اند به کاهش حداقل 75 درصدی در مرگ و میر مادران دست یابند. البته لازم به توضیح است که بر طبق گزارشات سازمان جهانی بهداشت، در بازه زمانی 2000 تا 2010، کاهش میزان مرگ و میر مادران، با سرعت بیشتری صورت گرفته است.

بر طبق گزارش اهداف توسعه هزاره سال 2013، بسیاری از زنان باردار در کشورهای در حال توسعه، هنوز هم از دسترسی به حداقل استانداردهای لازم در رابطه با مراقبت و سلامت برخوردار نیستند. همچنین وضعیت زنان باردار در مناطق روستایی در مقایسه با مناطق شهری، به مراتب نامساعدتر است.

مطابق گزارش حاضر، یکی از عوامل مرگ و میر مادران، سقط جنین غیرایمن دانسته شده است؛ نکته قابل تأمل این است که در این گزارش تأکید شده است که یکی از علل و عوامل سقط جنین غیرایمن، ممنوعیت سقط جنین به لحاظ قانونی است.

مواضع دبیرکل در رابطه با رویکرد کشورهای مختلف نسبت به سقط جنین، خصوصاً کشورهای اسلامی ‌که سقط جنین را عملی غیرقانونی قلمداد می‌کنند، مگر به طور استثنائی و تحت شرایط قانونی، می‌تواند از سوی کشورهای اسلامی ‌با انتقاداتی مواجه شود.

یکی دیگر از علل و عوامل عمده در مرگ و میر مادران، ابتلا به ایدز و مالاریا ذکر شده است که سهم عمده‌ای در این معضل دارد. بر طبق آمارهای موجود، بالغ بر 20 درصد از مرگ و میر مادران در اثر ابتلا به بیماری ایدز و مالاریا است.

2.    مرگ و میر مادران؛ معضل حقوق بشری
معاهدات بین‌المللی از جمله میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، برنامه عمل پکن و کنوانسیون منع کلیه اشکال تبعیض علیه زنان، حقوق معینی را در رابطه با سلامت زنان و لزوم جلوگیری از مرگ و میر مادران وضع کرده‌اند. در قطعنامه‌های شورای حقوق بشر نیز به این موضوع پرداخته شده است.

3.    اقدامات بین‌المللی، منطقه‌ای و ملی برای مقابله با مرگ و میر مادران
در دهه‌های اخیر، توانمندسازی زنان از طریق تصویب اسناد و معاهدات بین‌المللی، اتخاذ برنامه‌ها و استراتژی‌های ملی و محلی جهت ارتقای بهره‌مندی زنان و دختران از حق سلامت، توانسته است به میزان زیادی، مرگ و میر مادران را کاهش دهد، اما هنوز تا ریشه‌کن شدن کامل این معضل، فاصله زیادی وجود دارد.

پی‌نوشت
1.    Report of the Secretary-General, Actions to strengthen linkages between gender equality and the empowerment of women and girls, and the elimination of preventable maternal mortality and morbidity, E/CN.6/2014/11.
2.    Ibid.,paras. 1-2.
3.    World Health Organization. http://www.who.int/healthinfo/statistics/indmaternalmortality/en/.
4.    WHO and UNICEF, Countdown to 2015: Maternal, Newborn and Child Survival — Accountability for Maternal, Newborn and Child Survival: the 2013 Update (Geneva, 2013).
5.    Lisa B. Haddad and Nawal M. Nour, "Unsafe abortion: unnecessary maternal mortality”, Reviews in Obstetrics and Gynecology, vol. 2, No. 2 (Spring 2009), pp. 122-126. ; WHO, Unsafe Abortion: Global and Regional Estimates of Incidence of Unsafe Abortion and Associated Mortality in 2008 (Geneva, 2011).
6.    WHO and UNICEF, Countdown to 2015: Maternal, Newborn and Child Survival — Building a Future for Women and Children: The 2012 Report (Geneva, 2012).
7.    Report of the Secretary-General, Actions to strengthen linkages between gender equality and the empowerment of women and girls, and the elimination of preventable maternal mortality and morbidity, E/CN.6/2014/11, paras. 11-12.
8.    Ibid.,paras. 20-28.


فایل‌(های) پیوست شده تصویر (ها)
   
[تصویر:  paygah-1.gif]
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تغذیه کودکان مادران زندانی مناسب نیست/ زندان‌های زنان باید مهدکودک داشته باشند اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,709 11-26-2015، 03:23 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  توانمندسازی زنان از آسیب پذیری آنان می کاهد اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,598 11-24-2014، 04:12 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  جزئیات طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,423 08-28-2014، 11:32 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  توانمندسازی زنان و شهروندی جهانی MEARAJ 0 1,647 06-07-2014، 02:05 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  با مدیریت و تقویت روحیه خستگی‌ناپذیری، کارهایم را انجام می‌دهم/ تلاش برای توانمندسازی MEARAJ 0 1,615 04-02-2014، 07:19 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  بیانیه انجمن زنان مسلمان ایران به پنجاه و هشتمین اجلاس کمیسیون مقام زن شبکه خبرنگاران 0 1,386 03-19-2014، 04:29 PM
آخرین ارسال: شبکه خبرنگاران
  مهم‌ترین روش‌های توانمندسازی زنان روستایی چیست؟ MEARAJ 0 1,786 03-07-2014، 06:36 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  لزوم توجه به برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان در اهداف توسعه هزاره MEARAJ 0 1,661 12-23-2013، 02:34 AM
آخرین ارسال: MEARAJ

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران