چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دوره دکترای رفاه و مددکاری اجتماعی- دانشگاه استونی بروک
#1
هدف اولیه و اصلی در دوره دکترا،پرورش محققانی است که با استفاده از روشهای منظم‌ و تحقیق به تولید دانش در زمینه رفاه اجتماعی و مددکاری اجتماعی بپردازند و از طریق تدریس‌ و تألیف آن را ترویج نمایند.از دیگر هدف اصلی این دوره،به کارگیری آموزش در امر پژوهش‌های علمی است تا بدین وسیله یا تربیت مدرسان و محققان و تحلیل‌گران در زمینه‌ بهداشت،بهداشت روانی و اعتیاد،به طور مؤثر و بر اساس اهداف تعیین شده در اساسنامه،به‌ مددکاری اجتماعی کمک شود.


نقطه قوت دانشکده رفاه و مددکاری اجتماعی،قرار داشتن در مراکز علوم بهداشتی است. فعالیت‌های این دانشکده،شامل برقراری ارتباط مستقیم با مراجعان،سازماندهی و مدیریت‌ خدمات اجتماعی و ارائه تحلیل سیاستهای رفاه اجتماعی می‌باشد.فارغ التحصیلان این دوره‌ می‌توانند با به کارگیری علوم رفتار و علوم اجتماعی و بهداشتی و با استفاده از دانش و تجربه‌ و حل معضلات اجتماعی بپردزاند.
در این مرکز،برای ایجاد ارتباط بین علوم پایه‌ای و نظری و تحلیل کاربردی آنها تلاش‌ می‌شود که این ارتباط نقش پژوهشی مهمی در ابعاد اجتماعی بهداشت و بهداشت روان ایفا نماید.
ساختار و محتوای دوره
این دوره شامل 15 درس و 45 واحد درسی می‌باشد که فهرست آن به شرح زیر است:
آمار 1 و 2
اصول و روش تحقیق 1 و 2
تحقیق عملی 1 و 2
تحلیل سیاستهای رفاه اجتماعی 1 و 2
نظریه‌های سازماندهی و مدیریت رفاه اجتماعی
ساختار دانش در مددکاری اجتماعی:فلسفه علوم اجتماعی کاربردی
تحقیق
نظریه‌های میانجیگری از طریق مددکاری اجتماعی
سمینار آموزش مددکاری اجتماعی
تدریس عملی
سمینار پایان نامه 1 و 2

علاوه بر دورس ذکر شده،دانشجویان باید 3 درس(9 واحد درسی)آزمون پایانی‌ (شفاهی و کتبی)،مقالهء پژوهشی قابل انتشار و تهیه و دفاع از پایان نامه را نیز بگذرانند.مجموع‌ واحدهای درسی این دوره 54 واحد است.طول دورهء تحصیل برای دانشجویان تمام وقت 4 سال می‌باشد.در سه سال اول،دانشجویان در هر ترم سه درس می‌گذرانند.مقالهء پژوهشی قابل‌ انتشار باید در پایان ترم چهارم ارائه شود.بعد از گذراندن 36 واحد درسی،از دانشجویان آزمون‌ جامع به عمل می‌آید.

پس از گذراندن 54 واحد درسی و سایر موارد مشخص شده در دانشکده(به جز پایان‌ نامه که در سال چهارم تکمیل می‌شود)،دانشجویان وارد دورهء کاندیداتوری رسمی‌ ( ycadidnaC lamroF )برای دریافت دکترا می‌شوند.
دروه‌های پاره وقت

دانشجویانی که در دورهء پاره وقت پذیرفته می‌شوند،تا زمانی که 54 واحد آنها به اتمام‌ می‌رسد در هر نیمسال حداقل 6 واحد درسی انتخاب می‌کنند.

دانشجویان برای کسب شرایط لازم برای اقامت،باید در هر یک از 2 ترم متوالی،9 واحد درسی انتخاب کنند.برنامه آموزشی آنها مطابق با برنامهء دانشجویان تمام وقت می‌باشد. آزمون‌های جامع برای دانشجویان پاره وقت در پایان نیمسالی برگزار می‌شود که 36 واحد درسی‌ را گذرانده باشند(معمولا نیمسال دوم سال سوم).

دانشجویان پاره وقت،در پایان سال سوم،گروه پایان نامه خود را انتخاب می‌کنند و مقالهء پژوهشی قابل انتشار خود را ارائه می‌دهند.سپس در سال چهارم،طرح پژوهشی‌ ( lasoporP )پایان نامه خود را آماده و در سال پنجم کار روی آن را شروع می‌کنند.
تحقیق عملی

زمان تحقیق عملی برای دورهء تمام وقت،سال دوم و برای دورهء پاره وقت سال سوم‌ می‌باشد.هدف از این دروس،ایجاد زمینه‌ای است که دانشجویان طی دو نیمسال درسی به یک‌ پروژهء پژوهشی مشغول شوند.پروژه‌های دانشکده،زیر نظر اعضای هیئت علمی و پروژه‌های‌ مراکز پژوهشی زیر نظر محققان با تجربه انجام می‌شوند.زمینه‌های تحقیق در دانشکده همان‌ موضوعات مورد نظر در مرکز تحقیق و آموزش خانواده است که موضوعاتی مثل مطالعهء تغییرات ایجاد شده در کار مددکاران اجتماعی در بیمارستانها را شامل می‌شود.کار تحقیق عملی‌ با ارائه مقاله‌ای پژوهشی به اتمام می‌رسد که دانشجو در آزمونی شفاهی پایان نیم سال آموزشی، از آن دفاع می‌کند.

مترجم:سپهر فاطمی


فایل‌(های) پیوست شده تصویر (ها)
   
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  آشنایی با دوره دکترای مرکز آموزش رفاه اجتماعی دانشگاه کانزاس allameh11 0 2,891 09-01-2013، 06:46 AM
آخرین ارسال: allameh11
  آشنایی با دوره دکترا و کارشناسی ارشد رفاه اجتماعی در دانشگاه برکلی allameh11 0 2,666 09-01-2013، 06:42 AM
آخرین ارسال: allameh11

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران