چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
۱۲ درصد زنان سرپرست خانوار زیر ۲۰ سال هستند
#1
به نقل از ایسکانیوز، رئیس انجمن مددکاران ایران اعتقاد دارد یکی از موضوعاتی که در چند سال اخیر مورد توجه قرار گرفته است، افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار است.
حسن‌موسوی‌چلک می‌گوید: تعداد زنان سرپرست خانوار از یک میلیون و ۶۶۰ هزار نفر در سال ۱۳۸۵ با یک رشد سریع به بیش از ۲میلیون نفر در سال ۱۳۹۰ رسید و این رشد در ۵ سال قابل توجه است.
موسوی تاکید می‌کند: این درحالی است که روند افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار در یک فاصله ۱۰ ساله از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در سال ۷۵ به بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در سال۸۵ رسیده بود و پس از آن تاکنون به سرعت رو به افزایش بوده است.
او با اشاره به اینکه طلاق مهم‌ترین عامل افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار در۵ سال اخیر بوده است، می‌گوید: فاصله طول زندگی مشترک زوجین کم شده است و همین کم شدن فاصله‌ها باعث مطلقه شدن زنان و به دنبال آن جوان‌ترشدن سن زنان سرپرست خانوار شده است.
موسوی ادامه می‌دهد: در چنین شرایطی با توجه به اینکه زنان سرپرست خانوار از تحصیلات بالایی برخوردار نیستند واغلب مهارت‌های زندگی و انواع مهارت‌های فنی و حرفه‌ای را نیاموخته‌اند و از طرف دیگر پشتوانه‌های مالی و اقتصادی ندارند با مشکلات زیادی رو‌به‌رو می‌شوند و در این شرایط است که نظام حمایتی جامعه پاسخگوی مطالبات وخواسته‌های آنها نخواهد بود.
این مددکار اجتماعی درمورد جوان‌ترشدن سن زنان سرپرست خانوار می‌گوید: جوان‌ترشدن زنان سرپرست خانوار می‌تواند نظام حمایتی اجتماع را دچار مشکل کند این درحالی است که در جامعه هیچ نشانی از کاهش طلاق دیده نمی‌شود و اگر، طلاق‌های توافقی وطلاق‌های بعد از عقد و قبل از ازدواج را اضافه کنیم باید نگران شویم.


موسوی‌چلک با ارائه آخرین آمار طلاق به ایسکانیوز می‌گوید: در ۹ ماه اول سال گذشته ،۱۱۷ هزار و ۴۳۰ مورد طلاق ثبت شده است که ۸۷ درصد آنها را مردان کمتر از ۲۰ سال تشکیل می‌دادند و ۱۲ درصد آنها زنان کمتر از ۲۰ سال بوده‌اند.
او با اشاره به اینکه سالیانه ۶۰ هزار طلاق در کشور به ثبت می‌رسد، می‌گوید: پذیرش جامعه نسبت به طلاق زن و مرد معمولا خوب نیست اما زنان در این روند آسیب‌های بیشتری می‌بینند و علاوه بر مشکلات اقتصادی باید نگاه ترحم‌آمیز و گاهی نفرت‌بار افراد جامعه را نیز تحمل کنند. زنی که طلاق می‌گیرد دیگر نمی‌تواند مانند روزهای پیش با همکارش راحت حرف بزند، لباس‌های شیک بپوشد یا به سفر برود و همین نگاه‌های منفی جامعه او را آزار می‌دهد.
موسوی تاکید می‌کند: جوان‌ترشدن سن زنان سرپرست خانوار اصلا نشانه خوبی نیست و این نشان می‌دهد که درانتخاب همسران معیارهای خوبی نداشته و سازگاری و مهارت‌های زندگی را نیاموخته‌اند و اگر همه افراد در جامعه به بلوغ اجتماعی برسند بسیاری از مشکلات قابل حل است.

کاهش سن زنان سرپرست خانوار یک ناهنجاری اجتماعی است
یکی از فعالان حوزه زنان کاهش سن زنان سرپرست خانوار در جامعه را نوعی ناهنجاری اجتماعی می‌داند و می‌گوید: ازدواج‌ها و طلاق‌های زودهنگام باعث جدایی‌ها و منجر به آسیب‌های مختلف در جامعه می‌شود.
فریده غیرت با اشاره به اینکه ازدواج‌ها بر اساس منطق و عقل صورت نمی‌گیرد، می‌گوید: در برخی از این ازدواج‌ها فرزندانی به وجود می‌آید که پس از ازدواج زنان باید سرپرستی آنها را برعهده بگیرند و مشکلات از همان جا شروع می‌شود.
او می‌گوید: باید برای این مشکل فکر جدی و برنامه‌ریزی‌های اساسی کرد و تا امروز برای ازدواج‌هایی که به طلاق منجر می‌شود کار جدی صورت نگرفته است و مشخص است که کاهش سن زنان سرپرست خانوار مشکلات و آسیب‌های جدی برای آنها به وجود خواهد آورد.

۹ هزار نفر از زنان سرپرست خانوار زیر ۲۰ سال سن دارند
براساس اطلاعات به دست آمده، زنان سرپرست خانوار زیر ۲۰ سال ۴ درصد از کل زنان سرپرست خانوار کشور یعنی حدود ۸ هزار و ۹۷۳ نفر از این گروه را تشکیل می‌دهند. چندی پیش مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور زنان و خانواده با اعلام این خبر گفته بود : بیشترین تعداد زنان سرپرست خانوار در گروه سنی ۵۰ تا ۵۹ سال قراردارند اما حدود ۹ هزار نفر از زنان سرپرست خانوار زیر ۲۰ سال سن دارند.
وحیده نگین درمورد تعداد زنان سرپرست خانوار زیر ۲۰ سال گفت: این آمار بر اساس اطلاعات به دست آمده در همایش زنان در مسیر توسعه و تحقیقات در سال ۹۰ به دست آمده است. اما بیشترین تعداد زنان سرپرست خانوار متعلق به گروه سنی۵۰ تا ۵۹ سال با تعداد حدود ۵۴۸ هزار و ۸۵۸ نفر یعنی ۲۱ درصد زنان سرپرست خانوار است.
مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه شبکه‌سازی تعاونی‌های زنان در دستور کار است به ایلنا گفته بود: اکنون درحال فعالیت در راستای تکمیل بانک اطلاعاتی تعاونی‌های زنان و شبکه‌سازی آنها هستیم، زیرا از طریق شبکه‌سازی امکان آموزش تعاونی‌ها ساده‌تر شده و همچنین سبب می‌شود که این تعاونی‌ها یکدیگر را بشناسند و از امکانات هم بهره بگیرند تا یک محصول از ابتدا تا انتها تنها با کمک همین تعاونی‌ها، تولید و به فروش برسد.


وجود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار زن سرپرست خانوار
درحال حاضر بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰هزار نفر زن سرپرست خانوار در کشور زندگی می‌کنند. این آمار را سیدحسن موسوی‌چلک، رئیس انجمن مددکاری ایران می‌گوید درحالی که مشاور امور بانوان کمیته امداد امام خمینی(ره)، با اشاره به اینکه ۵۰ درصد زنان سرپرست خانوار پس از ۵۰ سالگی تحت پوشش این نهاد حمایتی قرار گرفته‌اند، گفته بود: نزدیک به ۲ میلیون زن سرپرست خانوار در ایران زندگی می‌کنند که حدود ۴۰ درصد از آنان تحت حمایت کمیته امداد(ره) قرار دارند.
آذر اسماعیلی همچنین به کاهش سن زنان سرپرست خانوار اشاره کرده و به مهر گفته بود:حدود ۱۶ هزار نفر از زنان سرپرست خانوار زیر ۲۰ سال هستند، ۱۴ درصد بین ۲۱ تا ۴۰ سال، ۵/۱۲ درصد بین ۴۱تا ۵۰ سال، ۱۷ درصد بین ۵۱ تا ۶۰ سال، ۲۰ درصد بین ۶۱ تا ۷۰ سال و ۳۶ درصد بالای ۷۱ سال هستند.

مشاور امور بانوان کمیته امداد گفته ۸۱ درصد زنان تحت‌پوشش به علت فوت، ۲۸/۱۳ درصد زنان به دلیل طلاق و از کارافتادگی، معلولیت و زندانی شدن همسر، زن سرپرست خانوار شده‌اند.

ترس از ازدواج‌مجدد زنان سرپرست خانوار
زنان سرپرست خانوار مشکلات زیادی دارند و یکی از مهم‌ترین آنها ترس از ازدواج‌مجدد است. در همین راستا سرپرست کمیته امداد امام(ره) به چالش‌های پیش‌روی زنان سرپرست خانوار اشاره کرده و درمورد ضرورت ازدواج دوباره آنها گفت: یکی از برنامه‌های کمیته امداد ازدواج دوباره زنان سرپرست خانوار بوده و به همین دلیل ما مشاوران کارآمدی را به استان‌ها اعزام کرده‌ایم.
حسین انواری گفت: از سال گذشته ۳ هزار زن سرپرست خانوار دوباره ازدواج کرده‌اند و یکی از ماموریت‌های کمیته امداد این است که ترس آنها از ازدواج دوباره از بین برود.

 
[تصویر:  paygah-1.gif]
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  از زنان سرپرست خانوار دست‌فروش چه می‌دانیم؟ اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,626 01-24-2016، 08:33 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  رنج بی پایان زنان بی سرپرست اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,634 01-19-2016، 03:23 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  مهم‌ترین مشکلات زنان سرپرست‌خانوار اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,738 01-10-2016، 01:09 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  اما و اگرهای بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,648 01-07-2016، 03:27 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  تدوین بسته حمایت از زنان سرپرست‌خانوار در سال95 اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,702 12-05-2015، 03:22 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  توانمندسازی6 هزار زن سرپرست خانوار تهرانی اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,700 11-13-2015، 04:05 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  180 هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی قرار دارند mina68 0 1,823 07-27-2015، 01:59 PM
آخرین ارسال: mina68
  رشد ٥٥‌درصدی زنان سرپرست خانوار در ٢٠ سال MEARAJ 0 1,693 06-28-2015، 12:08 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  مشکلات زنان سرپرست خانوار خراسان شمالی چیست؟ اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,938 06-03-2015، 06:55 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  پايين آمدن سن زنان سرپرست خانوار MEARAJ 0 1,601 04-13-2015، 07:19 PM
آخرین ارسال: MEARAJ

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران