چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تبعيض مثبت به نفع زنان برای کاهش آسیب های اجتماعی
#1
سعيد معيدفر- جامعه‌شناس در روزنامه آرمان نوشت: اساسا مساله زنان در کمتر دولتي در اولويت بوده است. در حال حاضر در مجلس در اين زمينه باید رویکرد مطلوب‌تری دنبال شود، يعني در مجلس و همسو با تصویب مصوبات در حوزه زنان بايد شرایط حضور و مشاركت‌ پویاتر و فعالانه‌تر آنها در جامعه برای پذیرش نقش‌های اجتماعی آنها فراهم شود تا شاهد نشاط و پویایی بیشتری در بین این قشر باشیم. اگر رویکردی جز این را اتخاذ کنیم ممکن است از هدف اصلی خود دور شویم، بعضا متاسفانه در ميان برخی نمايندگان زن مجلس این نگاه وجود دارد که سعي بر تمركز زنان به نقش‌هاي خانه‌داري و بچه‌داري داشته و تلاش مي‌كنند زنان را از عرصه‌هاي شغلي و اجتماعي دور كنند.

به هر حال مصوبات متعددي تحت عنوان حمايت از خانواده در مجلس وجود داشته كه به شكل غيرمستقيم در اين راستا صورت گرفته است. از سوي ديگر، دولت هم اولويت‌هاي خود را در طول اين دو سال مشخص كرده و توافق هسته‌اي اولويت اصلي دولت بوده و هنوز هم هست در حالي كه بعد از اين موضوع مسائل اقتصادي و مبارزه با تورم به نظر بسياري از مسئولان مساله اساسي‌تري به شمار مي‌رود. در دولت فعلي مسائل اجتماعي كمتر مورد توجه و مدنظر مسئولان قرار دارد و بحث زنان و رسيدگي به مشكلات آنها هم يكي از مسائل اجتماعي است كه چندان در اولويت نيست.

در عرصه اجتماعي در حال حاضر دولت هنوز توجه چندانی به مسائل اين حوزه نكرده و اين مشكل فقط منحصر به زنان نيست. مسائل كودكان، سالمندان، دانشگاه‌ها، نهادها و تشكل‌هاي مدني، رسانه‌ها و افكار عمومي و بحث آسيب‌ها و مسائل اجتماعي باید در اولويت رسيدگي قرار بگيرد تا دولت بتواند در اين حوزه كارنامه قابل قبولي از خود ارائه دهد. دولت فعلي پس از روي كارآمدن تلاش كرده است در چند زمينه از زنان استفاده كند و براي مثال معاون حقوقي و معاون زناني كه رئيس‌جمهور فعلي از ميان زنان انتخاب كرده است گواه اين امر است. با وجود اين، همين نهادها هم دستاورد چندان موثري نداشته‌اند. طرح‌ها و لوايحي كه معاون امور زنان و خانواده رئيس‌جمهور، مطرح كرده و نهاد متبوعش را پيگير روند تصويب آن نشان داده است باید با جدیت بیشتری پیگیری شود و در عمل اجرایی شود. همين چند روز پيش بود كه برخي سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها فهرست افراد واجد شرايط براي استخدام را معرفي كردند در حالي كه در اين فهرست شرايط و سهم نابرابرانه‌اي براي زنان در نظر گرفته شده بود و حتي از ميانگين اشتغال زنان در كل كشور كه رقمي ناچيز بود هم كمتر بود.

شايد برخي مسئولان اين استدلال را داشته باشند كه به دليل مسئوليت مردان در سرپرستي خانوار و تامين نيازهاي مالي و اقتصادي خانواده و ركود اقتصادي فعلي نمي‌توان بر اشتغال زنان تاكيد كرد در حالي كه اين بحث و استدلال نادرست بوده و ريشه در عدم درك شرايط فعلي اجتماع دارد. در حال حاضر ما در كل دنيا و كشور خودمان شاهد اين هستيم كه زنان هم پا به پاي مردان و موازي با آنها هزينه‌هاي زندگي را تامين مي‌كنند و تعداد خانواده‌هايي كه زن و مرد با هم در آن به تامين معاش مي‌پردازند تعداد كمي نيست. با وجود اين، اين نوع نگاه سبب شده است شكاف‌هاي جنسيتي بيش از پيش گسترده شده و ايران به كشوري تبديل شود كه از نظر ايجاد شرايط برابر زندگي و كار براي زنان و مردان در بين 136 كشور در رتبه 130 قرار داشته باشد كه اين جاي نگراني دارد.

علاوه بر فراهم كردن لوازم مشاركت زنان در جامعه به عنوان نيمي از اجتماع براي دستيابي به توسعه، براي كاهش آسيب‌‌هاي اجتماعي در ميان زنان هم بايد يك نوع تبعيض مثبت براي آنها قائل شد. از آنجا كه زنان به هر دليلي در شرايطي قرار گرفته‌اند كه نتيجه تبعيض‌هاي منفي اعمال‌شده بر آنان بوده است، امروز براي حل مسائل آنان بايد تبعيض مثبت را براي آنان به‌كار برد. بنابراين افزايش مشاركت زنان نيازمند انجام اقداماتي ويژه است و برنامه‌ريزي‌ها براي اين امر بايد با تبعيض مثبت و متفاوت از نوع برخورد كلي با آسيب‌هاي اجتماعي همراه باشد. به عبارت ديگر، احساس نياز به انجام اقدامات ويژه براي مردان چندان احساس نمي‌شود، اما همين اقدامات براي زنان، سالمندان و كودكان لازم است.

 
[تصویر:  paygah-1.gif]
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  اما و اگرهای بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,630 01-07-2016، 03:27 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  لزوم ایجاد خانه‌هایی برای زنان آسیب‌دیده اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,811 07-08-2015، 04:33 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  بی‌سرپرستیِ زنان،تاوانی برای گناه ناکرده MEARAJ 1 2,161 04-28-2015، 09:37 PM
آخرین ارسال: mohammad chiri
  توانمندسازی زنان از آسیب پذیری آنان می کاهد اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,590 11-24-2014، 04:12 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  آسیب های اجتماعی در کمین زنان سرپرست خانوار اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,628 06-22-2014، 02:57 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  گزارش نهاد زنان ملل متحد درخصوص اقدامات صندوق امانی برای حمایت از زنان قربانی خشونت MEARAJ 0 1,442 03-06-2014، 03:23 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  آیا منشور حقوق شهروندی دستاوردی برای جامعه زنان خواهد داشت؟ MEARAJ 0 1,742 12-23-2013، 02:36 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  نکات مثبت و منفی منشور حقوق شهروندی زنان از نگاه فعالین جنبش زنان msw2013 0 1,604 12-19-2013، 04:39 AM
آخرین ارسال: msw2013

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران